“Termal Kameralar özellikle salgın hastalık durumlarında canlıların vücut ısılarındaki yükseklikleri hızlı şekilde tespit edebilmek için sıklıkla kullanılmaktadır”

Tüm nesneler bir çeşit kızılötesi radyasyon yayar ve bu ısının aktarılma yollarından biridir. Bir nesne ne kadar sıcak olursa, o kadar fazla kızılötesi radyasyon üretir. Termal kameralar bu radyasyonu görebilir ve daha sonra bir gece görüş kamerasının görünmez kızılötesi ışığı nasıl yakalayabileceği ve gözlerimizin görebileceği bir görüntüye dönüştürebileceği gibi, gözlerimizle görebildiğimiz bir görüntüye dönüştürebilir.

Yani Termal kameralar, farklı seviyelerde kızılötesi ışığı tanıyarak ve yakalayarak sıcaklığı algılar, sıcaklığını kaydeder ve ardından her bir sıcaklığa, etrafındaki nesnelere kıyasla ne kadar ısı yaydığını görmenizi sağlayan bir renk tonu atar. Bu ışık çıplak gözle görülemez, ancak yoğunluk yeterince yüksekse ısı olarak hissedilebilir.

Soğuk nesneler genellikle mavi, mor veya yeşil bir renkte görünürken, sıcak nesneler kırmızı, turuncu veya sarı renklerde görünürler.

Aktif IR Kamera Sistemleri ve Termal Kamera sistemleri arasında benzerlikler olmakla beraber birbirlerinden tamamen farklı kamera sistemleridir. Aktif IR Kamera sistemlerinde bir alanı aydınlatmak için kısa dalga boylu kızılötesi ışık kullanır. Kızılötesi enerjinin bir kısmı bir kameraya geri yansıtılır ve görüntü oluşturmak üzere yorumlanır. Termal görüntüleme sistemleri orta veya uzun dalga boyu IR enerjisi kullanır.

Sadece karanlıkta çalışan gece görüş kapsamlarının aksine, termal kapsamlar gün ışığını kesebilir ve avantajı sayesinde Gece ve Gündüz ayrımı olmaksızın kullanılabilirler.